GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Skål 9255046
*
nr 925 5046
Herman Kähler
(1846-1917), Danmark
Skål, Herman Kähler (1846-1917), diameter: 26, höjd: 10 cm
Herman Kähler, dansk keramiker född 1846, död 1917.
Utrop:
600 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 17 november 2014
kl 20:12:20
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
2/11 19:27:02
1
100 kr
4/11 17:04:25
2
150 kr
4/11 17:05:21
3
200 kr
15/11 12:37:59
4
250 kr
17/11 19:08:46
5
Vinnande bud
- Tema
17 nov
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.
Läs mer om 50/60-tal
- Konstnär/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: danmark dansk danska danskt europa herman kähler keramik norden skandinavien skandinavisk skål
-
8001 Skål
Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Cha..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:09
-
8091 Skålar
4 st, Arne Erker, Kockums Emaljverkstad, emalj, ol..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:14
-
8019 Skålar
Ett par, fd armringar, metall. Diameter: 12 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:25
*
Herman Kähler
Herman Kähler, dansk keramiker född 1846, död 1917.
Läs mer om 50/60-tal
nr 925 5046
Herman Kähler
(1846-1917), Danmark
Skål, Herman Kähler (1846-1917), diameter: 26, höjd: 10 cm
Herman Kähler, dansk keramiker född 1846, död 1917.
| Utrop: | 600 kr |
|---|---|
| Såld: | 300 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 17 november 2014 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 2/11 19:27:02 | 1 | 100 kr |
| 4/11 17:04:25 | 2 | 150 kr |
| 4/11 17:05:21 | 3 | 200 kr |
| 15/11 12:37:59 | 4 | 250 kr |
| 17/11 19:08:46 | 5 | Vinnande bud |
- Tema
17 nov
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.
Läs mer om 50/60-tal
- Konstnär/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: danmark dansk danska danskt europa herman kähler keramik norden skandinavien skandinavisk skål
-
8001 Skål
Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Cha..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:09 -
8091 Skålar
4 st, Arne Erker, Kockums Emaljverkstad, emalj, ol..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:14 -
8019 Skålar
Ett par, fd armringar, metall. Diameter: 12 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:25



